«Архітектори Дому Пресвятої Трійці на нашій землі»

IMG_20200624_091318_256

IMG_20200624_091323_095

 

Кожного року напередодні церковного святкування Дня Хрещення Київської Русі та пам’яті святих рівноапостольних великого князя Володимира і великої княгині Ольги християнський світ України осмислює унікальний шлях розвитку Українського Православ’я, яке постійно акцентує увагу на важливості творчості, синергії теології та сучасної науки, необхідності філософського пошуку сенсів буття, поєднуючи раціональне та містичне в житті людини та захищаючи людську гідність і свободу думки. З іменами святих рівноапостольних великого князя Володимира (день пам’яті — 28 липня) і великої княгині Ольги (день пам’яті — 24 липня) пов’язані питання утвердження на нашій святій українській землі православної віри, просвітництва та модернізації буття українського народу. Ці святі не лише дорогоцінні перлини церковної історії, державні діячі, дипломати, просвітителі народу, але і, за висловом відомої української громадської діячки, вченої, доктора педагогічних наук, доктора філософії, професора Галини Сагач, «святі архітектори Дому Пресвятої Трійці на нашій землі».

Отже, і сьогодні святі князь Володимир і свята княгиня Ольга закликають християн України будувати на українській землі фортецю духовної свободи, творчості, радості, соборності, будувати дім Святої Трійці. Очевидно, що богословська думка може розвиватися лише за наявності діалогу представників різних релігій, теологічних шкіл, певної дискусії сторін умовного консервативного та ліберального крила Християнської Церкви. Конкуруючи один з одним, не використовуючи ієрархічного примусу, влади церковних ієрархів можна досягнути певних реальних вершин розвитку теологічної думки. Ще раз наголосимо, що примушування, обмеження та заборони не мають нічого спільного з науковим пошуком істини.

З нашої точки зору, державне управління як наука має не стільки описувати й аналізувати державотворчі, політичні процеси, скільки інтерпретувати їх під кутом зору актуальних соціально-політичних цінностей буття сучасного людства. Науковець має ясно уявляти собі ціннісні засади релігії, культури, які покладені в основу розвитку держави та суспільства. Це надзвичайно актуалізує проблемне поле державно-управлінської науки, нового осмислення її базових категорій, у тому числі засад християнської теології, ціннісних рамок релігії і державно-управлінського механізму розбудови демократії на засадах соборності і єдності християнських громад України. Приємно споглядати, коли на наших очах народжуються нові православні храми, виникають нові релігійні громади. Саме до цих позитивних трансформаційних процесів причетні відомі українські громадські діячі, фахівці у галузі державного управління — Непомнящий Олександр Михайлович і Прав Юрій Григорович. Загально відома їхня віддана духовно-моральна, інтелектуальна, соціальна праця Богові, Церкві, рідному народові й усьому людству у тривожні часи ХХІ ст.

Патріоти-християни — Непомнящий Олександр Михайлович і Прав Юрій Григорович вкладають свою духовно-інтелектуальну десятину в розбудову православних храмів міста Харкова. Незабутнє враження на харків’ян, гостей міста, усіх небайдужих, безумовно, викличе храм святого Георгія Побідоносця, який вони побудували. Незабутніми залишаються натхненні слова, проголошені доктором наук з державного управління, професором Євгеном Олександровичем Романенком на одному з засідань громадської наукової організації «Всеукраїнська асамблея докторів наук з державного управління»: «Для нас важливим є встановлення конструктивної співпраці релігійних організацій та наукових кіл України з метою розбудови діалогу Християнської Церкви та сучасної науки, теологів та представників державного управління. Сьогодні необхідно зберігати, захищати та оновлювати нашу християнську віру, осмислювати безцінну духовну спадщину Українського Православ’я для нашого покоління та наших нащадків». Це благородне завдання втілюється у справах науковців, які незгасним сяйвом своїх люблячих сердець і працьовитих рук освітлюють шлях до пошуку релігійної та наукової істини.

З нагоди святкувань Дня Хрещення Київської Русі та пам’яті святих рівноапостольних великого князя Володимира і великої княгині Ольги у Міжрегіональній Академії управління персоналом відбувся подячний молебень. Наприкінці церковної служби настоятель академічної каплиці на честь Собору Дванадцяти Апостолів при МАУП протоієрей Діонісій Мартишин, доктор наук з державного управління, доктор теології, доцент, завідувач кафедри теології та християнської комунікації МАУП за благословенням Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія вручив Непомнящему Олександру Михайловичу і Праву Юрію Григоровичу високі церковні нагороди.

Протоієрей Діонісій Мартишин принагідно привітав науковців. У своєму слові він зазначив: «Переконаний, що сучасне суспільство має повернутися до своїх витоків — історії, культури, релігійних смислів, а відтак, плекати справжню соборність, духовну єдність України. Суспільству необхідно оволодівати релігійною культурою людства, націленою на розв’язання соціальних, духовно-моральних та інших конфліктів. Громадська організація «Всеукраїнська асамблея докторів наук з державного управління» виконує свою благородну місію через багатогранну наукову діяльність, духовно-просвітницьку роботу, підтримуючи громадянський мир, соціальну злагоду й громадянську солідарність. Ми, усі разом, усвідомлюємо консолідуючу роль релігійного фактора в демократичній поліконфесійній Україні: християнська віра, релігійний плюралізм, апостольський оптимізм інтегрують людей в єдину, соборну спільноту, формують істинну, а не фальшиву систему цінностей через систему соціальної, духовно-моральної взаємодії Української Православної Церкви та представників сучасної науки».